Od wczoraj wiemy już jakie będą zmiany w opodatkowaniu wynajmu mieszkań.

W sierpniu tego roku pialiśmy o planowanych zmianach w opodatkowaniu najmu (wpis pt. Planowane zmiany w opodatkowaniu najmu). Po wczorajszym głosowaniu w Sejmie wiemy już jaki jest ostateczny kształt przepisów i zakładając, że Senat nie wniesie znaczących poprawek i podpis pod ustawą złoży Prezydent możemy przedstawić charakter tych zmian. Zmienione przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018r. pod warunkiem, że zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw do końca listopada.

Tak jak to wynikało z wcześniejszych zapowiedzi został wprowadzony roczny limit przychodów z najmu w wysokości 100 000 zł dla stosowania stawki ryczałtu 8,5 procent. Kwota przychodu powyżej limitu będzie opodatkowana stawką w wysokości 12,5 procent. 

Jak już pisaliśmy w sierpniu zmiana ta wymierzona jest w osoby wynajmujące lokale na większą skalę, dla których często wynajem jest głównym lub jedynym źródłem dochodu. Niższa stawka w założeniu jest przeznaczona dla tych, którzy wynajem traktują jako dodatkową formę zarobkowania.

W nowych przepisach znalazł się też sygnalizowany już wcześniej zapis, który ww. limitem obejmie łącznie małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa.

Czas pokaże jak nowe przepisy wpłyną na rynek wynajmu mieszkań szczególnie w wielkich miastach a także na popyt na nowo oddawane mieszkania przez deweloperów.

Podobne Posty