Z cyklu ciekawych projektów architektonicznych prezentujemy Crystal Houses w Amsterdamie.

Myśląc o szkle mamy skojarzenia jako o pięknym ale jednocześnie kruchym materiale. A co powiecie na to, że jest sposób aby uczynić go trwalszym od betonu?  Udało się to pracowni MVDRV  z Amsterdamu, która zajęła się renowacją flagowego butiku marki Chanel. Dzięki temu powstał obiekt z całkowicie przezroczystą, szklaną fasadą . Budynek stanowi idealną kombinację holenderskiego dziedzictwa i światowej architektury ulicy PC Hooftstraat – jedynej w swoim rodzaju ulicy z luksusowymi markami.

Do pracy przy projekcie zespół MVRDV zaprosił wielu ekspertów, którzy w trakcie rocznej codziennej pracy testowali i wykorzystywali różne metody do stworzenia – nowoczesne lasery, lampy UV a nawet holenderskie pełnotłuste mleko, które użyto do refleksyjnej pokrywy pierwszej warstwy cegieł.

Każda cegła użyta do budowy była indywidualnie odlewana z litego szkła. Do łączenia cegieł wykorzystano przezroczysty klej o wysokiej wytrzymałości. Testy wytrzymałościowe przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Technologicznego w Delft wykazały, że konstrukcja szklana jest wytrzymalsza niż beton (może wytrzymać siłę nawet do 42 000 Newtonów). Budynek ma powierzchnię 620 metrów kwadratowych powierzchni handlowej na niższych poziomach i 220 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej na wyższych kondygnacjach. Piękna fasada oferuje więcej niż atrakcyjny wygląd i siłę. Rozwój nowych metod budowlanych odkrył dodatkowe możliwości dla budynku, takie jak minimalizacja odpadów. Wszystkie elementy szklane były całkowicie poddawane recyklingowi. Odpady z projektu, takie jak niedoskonałe cegły były topione i ponownie formowane. Oznacza to, że w przyszłości cała fasada może zostać stopiona pod koniec okresu trwałości budynku, z wyjątkiem betonowego cokołu obronnego, który został dodany w celu zapewnienia bezpieczeństwa budynku.

Aby  zminimalizować straty ciepła architekci dodali pompy ciepła do utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz przez cały rok.

 

Pracownia MVRDV ma na swoim wiele koncie innych unikatowych projektów w tym Market Hall w Rotterdamie i Mirador w Madrycie.

 

 

Podobne Posty