W ramach wspomnień z czerwcowych Mistrzostw Europy we Francji warto opisać prawdziwą architektoniczną perełkę wśród aren turnieju.

Stadion Allianz Riviera (pierwotnie Grand Stade de Nice) zlokalizowany jest w dzielnicy Saint-Isidore. Budowę stadionu rozpoczęto w sierpniu 2011 roku a oficjalne otwarcie miało miejsce w 2013 roku. Na co dzień na stadionie swoje mecze rozgrywa lokalna drużyna OGC Nice.

Ten wielofunkcyjny stadion zaprojektowany został przez zespół architektów z pracowni Wilmotte & Associes. Ta sama pracownia ma na swoim koncie tak spektakularne realizacje jak Stadion w Kaliningradzie czy Daejon Cultural Center w Korei Południowej. Cel jaki przyświecał projektantom to osiągnięcie efektu przezroczystości i zlikwidowanie bariery między tym co wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Udało się to osiągnąć dzięki największemu metalowo-drewnianemu stelażowi jaki kiedykolwiek wybudowano pokrytemu półprzezroczystą błoną wykonaną z fluorowanej żywicy etyleno-tetrafluoroetylenowej – EFTE (tego samego materiału użyto między innymi na stadionie Allianz Arena w Monachium).

Nicea_Allianz Riviera 2

Tak uzyskana przezierność zewnętrznej powłoki stadionu w połączeniu z jej szkieletową konstrukcją pozwala cieszyć oko eteryczną grą światła i cienia. W ciągu dnia stadion wypełnia rozproszone światło dzienne za to w nocy odwrotnie, stadion świeci się od środka. Jego powłoka wygląda jak falujący welon z jednej strony chroniący stadion ale z drugiej, dzieląc się na dwie części, zapraszający widzów do środka.

Projektowanie i budowa stadionu przebiegało z poszanowaniem reguł zrównoważonego rozwoju. Na dachu, na powierzchni 7 500 metrów kwadratowych, zamontowano ogniwa fotowoltaniczne zapewniające 1 500 MWh energii rocznie. Woda deszczowa z dachu jest magazynowana i wykorzystywana w toaletach oraz do nawadniania murawy. Dodatkowo, specjalny system wykorzystuje wiatr do zapewnienia wentylacji wnętrza obiektu.

We wnętrzu obiektu znajduje się m.in. muzeum sportu. Obiekt był również wykorzystany podczas 7. edycji igrzysk frankofońskich, które odbyły się w Nicei we wrześniu 2013 roku.

Podobne Posty