Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

Jesteś posiadaczem mieszkania jednak w nim nie mieszkasz? Aktualnie stoi puste i jedyne co robi to generuje koszty? Dobrym pomysłem jest wynajęcie go, dzięki czemu będzie mogło na siebie „zarobić” i jednocześnie przynieść, tobie jako właścicielowi, stałe zyski. Nie wystarczy jednak po prostu wstawić ogłoszenie na stronę internetową i czekać aż ktoś się odezwie. Jeżeli zależy ci na ty by wynająć mieszkanie odpowiednim osobom i rzeczywiście zyskać na jego wynajmie, to warto jest zacząć od małego remontu i odnowienia wnętrz.

Dlaczego odświeżenie wnętrz jest takie ważne?

Bardzo często, zanim właściciel zdecyduje się na wynajem nieruchomości, jest ona nieużywana przez dłuższy czas. Takie mieszkanie mogło należeć do niego bądź kogoś z jego bliskich. Niekiedy jest to nieruchomość zakupiona specjalnie pod wynajem. Najczęściej są to mieszkania z rynku wtórnego, w których ktoś już kiedyś mieszkał. Nieużywane wnętrza szybko się starzeją i zaczynają źle wyglądać. Sam fakt, że mieszkanie było już niegdyś użytkowane jest widoczny, co z pewnością nie zachęci nowych lokatorów do zamieszkania w twojej nieruchomości. Brudne ściany, zapryskana tłuszczem kuchenka, stare dywany i lakier odchodzący z parkietu z pewnością nie zostaną docenione przez przyszłych najemców.

Zastanów się komu chcesz wynająć mieszkanie

Jedną z kluczowych kwestii jest ustalenie profilu potencjalnego najemcy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Uproszczając, zastanów się dobrze komu chcesz i komu jesteś w stanie wynająć swoją nieruchomość. Mają na to wpływ dwa czynniki: wielkość mieszkania oraz jego okolica. Niewielką kawalerką nie zainteresuje się kilkuosobowa rodzina, tak samo jak na mieszkanie z dwoma łazienkami i kryształowym żyrandolem nie będzie stać młodego studenta. Rozejrzyj się po swojej nieruchomości i wyznacz kilka grup osób, które mogłyby w niej zamieszkać. Możesz wybierać spośród singli, par, małżeństw, studentów, większych rodzin, osób ze zwierzętami lub bez itd. Następnie, gdy ograniczysz już swój wybór, pomyśl o okolicy twojego mieszkania. Być może jest ono położone blisko campusu studenckiego albo w okolicy jest żłobek, przedszkole i park. Bliskość niektórych miejsc użytku publicznego może determinować potencjalnych najemców mieszkania. Jeżeli odpowiednio dopasujesz możliwości twojej nieruchomości, to z pewnością szybko znajdziesz najemcę.

Koniecznie wymień przestarzałe instalacje

Zaczynając remont najlepiej jest zacząć od naprawienia większych i poważniejszych problemów, przechodząc następnie do drobniejszych szczegółów. W przyszłości pomoże to zapobiec większym awariom. Z tego powodu, na początek warto wspomnieć o instalacji wodnokanalizacyjnej. Szczególnie w starych blokach może ona przysporzyć bardzo wielu problemów. Jeżeli rury były wymieniane więcej niż kilkanaście lat temu, to najlepiej właśnie od nich zacząć remont. Lepiej jest to zrobić zanim instalacja zacznie się psuć, gdyż wymiana rur będzie wymagała rozkucia pionu, co będzie łączyło się z kolejnym małym remontem. To samo tyczy się instalacji elektrycznej, która również powinna być wymieniona przed przystąpieniem do wykończenia pomieszczeń. Stare instalacje elektryczne łatwo ulegają przeciążeniom, przez co korki często „wyskakują” lub sprzęty domowe ulegają przepaleniu. Nowe instalacje, zarówno wodnokanalizacyjna jak i elektryczna, zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom i samej nieruchomości. Jako właściciel będziesz mógł spać spokojnie nie martwiąc się o zalanie mieszkania lub mieszkania sąsiadów, a lokal z pewnością nie ulegnie podpaleniu w wyniku przepięć.

Kuchnia i łazienka powinny być nienaganne

Remont łazienki i kuchni jest trudniejszy i bardziej kosztowny niż remont pokojów, jednak naprawdę warto w niego zainwestować. Wygląd kuchni i łazienki może skutecznie odstraszyć zainteresowanych wynajmem mieszkania. Są to pomieszczenia, od których wymaga się czystości i funkcjonalności. Po tych dwóch pomieszczeniach najłatwiej jest ocenić czy mieszkanie jest w dobrym stanie i czy jest zadbane. Wielu właścicieli mieszkań skupia się na odnowieniu pokojów, tymczasem to pomieszczenia użytkowe są najsurowiej oceniane. Dbając o to by te miejsca były naprawdę ładnie urządzone i nieskazitelnie czyste szybko znajdziesz najemcę. Pamiętaj jednak by nie malować kuchni w kolorze kości słoniowej – postarza to wnętrze i sprawia wrażenie staromodnego. Ważne by w tych dwóch pomieszczeniach sprzęty i sanitariaty były nowe. Toaleta ze spłuczką na sznurek nie jest atrakcyjna, tak samo jak stara emaliowana wanna. Wanny w ogóle powoli stają się przeżytkiem, często lepiej jest wymienić ją na prysznic – jeżeli miałaby odstraszać chętnych.

Dobry sprzęt AGD jest bardzo ważny

Będąc wciąż w temacie kuchenno-łazienkowym, należy wspomnieć o dobrej jakości sprzęcie AGD. To właśnie w tych miejscach najczęściej używane są tego rodzaju sprzęty. Zastanów się, co byłoby ci najbardziej potrzebne i z jakich sprzętów byłbyś zadowolony, gdybyś sam poszukiwał mieszkania? Jak myślisz, bardziej potrzebny byłby ci kosztowny mikser czy może pralka, która pierze szybko, dokładnie, a ubrania nie pachną stęchlizną? Prawdopodobnie wybrałbyś drugą odpowiedź. Tym samym nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na dodatkowe gadżety, natomiast zainwestuj w dobry sprzęt AGD. Dotyczy to wspomnianej już pralki, lodówki i odkurzacza. Są to rzeczy pierwszej potrzeby, które mogą zapewnić nowym mieszkańcom wyższy komfort życia. Niestety, nie jest trudno znaleźć mieszkanie, w której lodówka widziała jeszcze wczesne czasy PRL czy odkurzacz jedynie wydający charczące dźwięki, zamiast wciągania brudu. Pomijając to, że w niektórych mieszkaniach w w ogóle nie ma takiego urządzenia jak odkurzacz, pomimo że żyjemy w XXI wieku. Posiadając te sprzęty, wyróżnisz się w pozytywny sposób w ogłoszeniach.

Wnętrza powinny być użyteczne i prosto urządzone

Różnego rodzaju wnętrza będą bardziej użyteczne dla różnych grup osób. Planując wystrój mieszkania miej z tyłu głowy grupę docelową, której chcesz wynająć mieszkanie. Pamiętaj jednak, że za jakiś czas możesz zmienić zdanie i chcieć wynajmować mieszkanie komuś innemu. Postaw na neutralność wnętrza i przestrzeń. Lepiej jest zostawić trochę wolnej przestrzeni w pokoju, którą lokator będzie mógł zapełnić po swojemu, niż wypełnić każdą jego wolną część. Kupując meble do mieszkania, zwracaj uwagę przede wszystkim na ich użyteczność i ponadczasowy wygląd. Meble zamiast być ekstrawaganckie powinny być pojemne i proste. Nie warto kupować wymyślnego wyposażenia, gdyż moda szybko się zmienia, przez co pomieszczenia mogą zbyt szybko wydać się przestarzałe.

Postaw na subtelny kolor na ścianach

Mocne, jaskrawe barwy świetnie nadają się do wykończenia pomieszczenia, należy ich jednak unikać jako motywu przewodniego. Ściany w ostrych kolorach mogą nie przypaść do gustu osobom oglądającym mieszkanie. Ściany mieszkania przeznaczonego pod wynajem najlepiej jest pomalować farbami o neutralnych kolorach. Ładnie będą się prezentować w bieli, szarości czy w delikatnych pastelach. Łatwiejsze w utrzymaniu są ściany pomalowane farbą, niż te oklejone tapetą. Zabrudzenia z dobrej jakości farby można zmyć, natomiast umycie tapety jest o wiele trudniejsze. Nie wspominając o tym, że tapety wcale nie są takie łatwe do przyklejenia i trzeba w nie trochę zainwestować, by ładnie prezentowały się na ścianie. Tania tapeta może popsuć cały wystrój pomieszczenia!

Diabeł tkwi w szczegółach

Pastele i biele na ścianach to nie wszystko, wnętrza nie powinny być mdłe! Dlatego mocne akcenty kolorystyczne są mile widziane w detalach. W intensywnych kolorach może być kilka przedmiotów, które będą tworzyły kolorystyczną całość. Mogą to być np. zasłony w zdecydowanym kolorze, rośliny doniczkowe (również doniczki), wazony, świece czy nawet taborety. Detale niekoniecznie muszą wyróżniać się kolorem, równie dobrze mogą odznaczać się ciekawym wzorem bądź materiałem. Spraw by dodatki ocieplały wnętrze i czyniły je bardziej przyjemnym. Dodatkowo zwróć uwagę na to, by detale nie popsuły wystroju wnętrz. Zadbaj o to by stare, brzydkie lub zniszczone elementy wymienić na nowe. Mogą to być trywialne rzeczy, jak chociażby pożółkłe gniazdka elektryczne, włączniki światła czy obtłuczony żyrandol. Wbrew pozorom takie drobnostki mocno rzucają się w oczy.

Po skończeniu remontu i dopracowaniu wyglądu wnętrz można przejść do robienia zdjęć pomieszczeń i pisania ogłoszenia. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom mieszkanie uda się w łatwy i szybki sposób wynająć nowym lokatorom, którzy będą zadowoleni z mieszkania właśnie w twojej nieruchomości.

Podobne Posty